Co to jest Ślub Humanistyczny?

ślub humanistyczny
Fot Paulina Pietraszkiewicz

Co to jest Ślub Humanistyczny?

Dla wielu par Ślub Humanistyczny to wspaniała alternatywa na zawarcie związku małżeńskiego. Jest to ceremonia całkowicie dopasowana do potrzeb, wyobrażeń i marzeń dwójki ludzi, którzy postanowili połączyć swoje dwa odrębne światy w jedną całość. Jak sama nazwa wskazuje ślub humanistyczny skupia się na wartościach oscylujących wokół idei człowieka; jego postawy, wyznawanych wartości, empatii, współczucia. Nie ma wymiaru religijnego, ani nie skupia się na wierze. Pozwala zatem na ogromną elastyczność pod względem miejsca, tematyki i oprawy artystycznej.

Jakie są inne atuty Ślubu Humanistycznego?

Przede wszystkim możliwość wybrania dowolnego terminu i miejsca; możliwość ślubowania ukochanej osobie samodzielnie przygotowaną przysięgą, płynącą z serca i wspólnej historii danej pary.

Podczas ceremonii Młoda Para może skorzystać z kilku rytuałów małżeńskich np. przesypywania piasku, łączenia rąk szarfą podczas przysięgi, zapalania świecy miłości, wypuszczania lampionów. Jeśli nowożeńcy mają swoje pomysły na urozmaicenie zaślubin to wszystko jest do zrealizowania – ogranicza nas w końcu tylko wyobraźnia.


Śluby humanistyczne zazwyczaj wyzwalają ogromne emocje zarówno pomiędzy Parą Młodą, która własnym słowami wyznaje sobie miłość, jak i uczestnikami ceremonii, którzy są przyzwyczajeni do sztywnych tekstów przysięgi w urzędzie stanu cywilnego, lub w kościele. Otoczenie, jakim najczęściej są piękne plenery dodają do ceremonii maksimum romantyzmu i wzruszeń.

Czy Ślub Humanistyczny ma wymiar prawny?

W Polsce Ślub Humanistyczny nie ma skutków prawnych. Jeżeli para chce być małżeństwem w świetle obowiązującego prawa powinna przed, albo po ceremonii humanistycznej wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Przy czym termin nie ma najmniejszego znaczenia. Odstęp pomiędzy uroczystościami, to może być dzień, miesiąc, rok…

Również pary LGTB w Polsce mają utrudnione zadanie aby formalnie się związać. W takim przypadku rekomendujemy umowę partnerską. Możemy również służyć namiarami na notariusza, który się w takich umowach specjalizuje.

Obserwuj nas na Instagramie /KLIK/ oraz na Facebooku /KLIK/

Naszym celem i misją jest sprawić, aby dzień ślubu był najpiękniejszym momentem waszego dotychczasowego życia. Będzie nam niezmiernie miło dołożyć swoją cegiełkę do tej uroczystej chwili. Podczas Ślubów Humanistycznych Mistrzem Ceremonii jest Celebrant. Ważne żeby osoba pełniąca tę funkcję wyznawała wartości humanistyczne, była otwarta na ludzi i elastycznie podchodziła do okoliczności uroczystości i przekonań Młodej Pary.