Czy można wziąć ślub cywilny w niedzielę i święta? Wyobraź sobie taką sytuację; wybieracie wymarzoną datę i miejsce, zapraszacie gości, rezerwujecie salę, oraz podwykonawców, następnie ustawowe sześć miesięcy wcześniej idziecie do Urzędu i dowiadujecie się, że USC wtedy nie pracuje.
Co roku dostajemy telefony od zrozpaczonych Par, które pytają czy możemy poprowadzić ich ceremonię w weekend majowy, Boże Ciało czy niedzielę.
I najczęściej są to Pary, które nigdy wcześniej nie słyszały o ślubie humanistycznym, ale jest to dla nich jedyna opcja, żeby odbyła się uroczystość w dniu wesela.
Ślub w konwencji ślubu cywilnego
Jeśli Parze nie zależy na tym, żeby ich ceremonia była spersonalizowana jak podczas ślubu humanistycznego, to proszą o to, żeby ich ślub jak najbardziej przypominał ten cywilny. A ponieważ my spełniamy oczekiwania naszych Par, to paradoksalnie to też jest jakaś forma personalizacji. Wtedy mówimy do Młodych na pan/pani, przemówienia też są bardziej oficjalne, oraz pojawiają się sformułowania przypominające te ze ślubu w urzędzie. Na koniec podpisujemy „protokół” i od tej pory jesteście mężem i żoną dla siebie i gości, a do USC idziecie w dowolnym terminie ze świadkami.
Domniemanie ślubu cywilnego
Coraz więcej Par decyduje się na ślub w plenerze, a goście czasami po raz pierwszy uczestniczą w takiej formie zaślubin. Nie wiedzą czy cywilny w plenerze, wygląda tak samo jak ten w urzędzie. My opieramy się na domniemaniu, że gość z założenia myśli że bierzecie ślub cywilny. Dlatego najlepiej po prostu zapraszać gości na ceremonię zaślubin, bez tłumaczenia że będzie urzędnik. Dlaczego? To wyjaśnię niżej.
Ale to co jest ważne i weźcie to pod uwagę, to to, że podawanie się za urzędnika jest niezgodne z prawem, dlatego my tego nie mówimy, nie używamy formułek które mogłyby wprowadzić kogoś w błąd, czyli np. „jako urzędnik stanu cywilnego ogłaszam Was mężem i żoną”. Nie mamy łańcucha, który jest jednoznacznie przypisany do USC. Mamy to dokładnie omówione z prawnikiem i naczelnikiem USC. Ktoś kto robi powyższe, łamie prawo, a wy i on możecie mieć problem, jeśli jakiś zdenerwowany wujek to zgłosi.
Za to nie ma problemu jeśli sala postawi w pobliżu godło, a celebrant ma teczkę z orzełkiem. Reasumując, robimy to tak wiarygodnie, że jeszcze nikt nie zorientował się że prowadzona przez nas ceremonia nie była ślubem cywilnym, a nie raz zdarzało się że podchodzili do nas np. rodzice i mówili że przepięknie to zrobiliśmy i „przemówienia były takie wzruszające, bo jak oni brali cywilny 40 lat temu to było tak sucho i formalnie”.
Jak zapraszać gości na ślub w konwencji ślubu cywilnego?
Najlepiej jak najprościej. Skoro ma być ślub poza kościołem, to oczywiste jest że będzie to ślub cywilny. Zazwyczaj jakaś garstka gości wie, że nie jesteśmy urzędnikiem – często są to świadkowie i rodzice, którzy wiedzą, że urząd w danym dniu nie pracuje. I tyle wystarczy. Ale… jeśli ktokolwiek by się zorientował, to będziecie mogli powiedzieć, że nigdy nie mówiliście że to cywilny. Bo co może się zdarzyć? Może ktoś z Waszych gości obserwuje nas na Instagramie, a może (bo świat jest mały) wśród waszych gości pojawią się nasi znajomi, którzy wiedzą że co jak co, ale urzędnikami to na pewno nie jesteśmy. Wtedy nie musicie się tłumaczyć, że chcieliście kogoś wprowadzić w błąd. Tylko, że chcieliście mieć piękną uroczystość, a cywilny już wzięliście/ weźmiecie.
Ale to jakiś promil potencjalnych przypadków. Nam się to jeszcze nigdy nie zdarzyło. Za to słyszeliśmy o takich historiach prowadzonych przez kogoś innego.
Naszym atutem są nasze zdolności aktorskie, potrafimy wcielić się w urzędnika, a nasze emploi sprawia, że nikt nie zacznie się zastanawiać, czy ten urzędnik wygląda i zachowuje się wystarczająco godnie. Uwierzcie, jesteśmy na tyle wiarygodni, że ostatnio po ślubie Para mówiła, że sama miała zagwozdkę, czy na ceremonię nie przyjechał przez przypadek prawdziwy urzędnik.
Dla kogo jest ślub w plenerze w konwencji ślubu cywilnego?
- Przede wszystkim dla Par, które nie znalazły terminu w urzędzie.
- Często są też Pary międzynarodowe, których dokumenty nie doszły na czas do urzędu.
- Ale też z naszych usług korzystają Pary, które robią to całkiem świadomie, bo chcą mieć piękną uroczystość, która trwa 25 minut, nie w porywach do 7, plus nie chcą słuchać o obowiązkach kobiety i mężczyzny w podstawowej komórce społecznej.
Dodatkowo musicie wiedzieć, że urzędnik nie dotrze wszędzie, nawet jeśli ma wolny termin. Jest dużo miejsc (jak plaża, czy las), które są uznawane jako niegodne urzędu i wtedy też my przychodzimy z pomocą.
Co więcej, nasz „ślub cywilny” możemy lekko spersonalizować, ale o tym rozmawiamy już z naszymi Parami osobiście.
Ślub cywilny w plenerze bez urzędnika
Podsumowując, jeśli nie marzy ci się ślub humanistyczny z historią poznania się, indywidualnymi przysięgami, a chcielibyście mieć piękną uroczystość w dowolnie wybranym terminie i miejscu, to odezwijcie się do nas, przygotujemy ceremonię w konwencji ślubu cywilnego, która zachwyci zarówno Was, jak i Waszych gości.
Napisz na: biuro@ceremoniahumanistyczna.pl (nie zapomnij podać daty i miejsca ceremonii)