Ślub humanistyczny ma tę niezwykłą zaletę, że cała oprawa i przebieg zależy wyłącznie od Pary Młodej. Poza względami formalnymi, pary bardzo często decydują się na tego typu uroczystość, aby móc nadać jej bardziej romantyczny charakter. A nie ma nic bardziej romantycznego, niż przysięga i wyznanie miłości napisane przez przyszłych małżonków. Podczas samej ceremonii praktycznie zawsze pojawiają się łzy, załamuje się głos, następuje szybsze bicie serca u uczestników. Przysięgi kościelną i tę z urzędu stanu cywilnego znamy wszyscy. Są krótkie i zwięzłe, za to w przypadku przysięgi na ślub humanistyczny, można wznieść się na wyżyny kreatywności.
Jak zatem napisać przysięgę na ślub humanistyczny?
Przede wszystko warto zapewnić sobie czas i przestrzeń. Jednej osobie wystarczy godzina, a druga będzie musiała przeznaczyć na to nawet kilka dni. Warto zacząć od tego co czuło się w momencie poznawania z partnerem, co ceni się w nim najbardziej, co sprawiło że postanowiło się stanąć na ślubnym kobiercu.
Obserwuj nas na Instagramie /KLIK/ oraz na Facebooku /KLIK/
Stałym elementem przysięgi są bardzo prywatne szczegóły, dotyczącej danej pary. Niektórzy przysięgają sobie, że codziennie będą jedli razem śniadanie, włączali podgrzewane siedzenia w aucie, zanim wsiądzie druga osoba, albo będą wyprowadzać psa w deszczową pogodę. Wszystko jest dozwolone, ważne aby obiecywać tylko to, co naprawdę da się później zrealizować.
Czy pomożemy w napisaniu przysięgi humanistycznej?
Oczywiście! Po to jesteśmy. Praktycznie zawsze mamy wgląd w przysięgi małżonków. Czasami poprawiamy szyk zdania, czasami sprawiamy że pisany emocjami tekst robi się bardziej przejrzysty dla gości uroczystości, którzy nie rozumieją skrótów myślowych przyszłych małżonków.
Czasami wygląda to tak, że obie strony wypełniają ankietę (wysyłamy ją po podpisaniu umowy) i na jej podstawie przygotowujemy tekst przysięgi, która potem jest uzupełniana o prywatne obietnice.
To co jest ważne, to to że przysięgi objęte są tajemnicą, aż do dnia ślubowania, tak aby były zaskoczeniem dla współmałżonka.
Jeśli para sobie tego zażyczy drukujemy teksty na ozdobnym papierze, który dołączamy do teczki z Certyfikatem zawarcia małżeństwa. Jest to super pamiątka, no i zawsze można małżonkowi przypomnieć o danych obietnicach.
Czy przysięga powinna być bardzo uroczysta?
Nie ma żadnych wytycznych, jak powinna wyglądać przysięga. Niektóre pary przygotowują bardzo humorystyczne teksty, które bawią do łez lepiej niż niejeden kabaret. Niektóre pary wplatają w nią wiersze. Wszystko zależy od wyobrażeń Państwa Młodych. Zdarzały się nawet śpiewane przysięgi. Posłuchaj prawdziwych przysiąg naszych Par w podcaście na Spotify: Ach, co to był za ślub! /KLIKNIJ żeby posłuchać/
Czy przysięgi trzeba nauczyć się na pamięć?
Można próbować, ale i tak warto mieć ją w ręku, ponieważ emocje są tak duże że zazwyczaj ma się pustkę w głowie, a wzruszenie odejmuje mowę. Wtedy idealnie sprawdzi się pięknie wydrukowana przysięga. Nie ma w tym nic dziwnego, że przysięgę czyta się z przysłowiowej kartki.
A jeśli mamy obcojęzycznych gości?
W tej sytuacji są dwie opcje. Albo na ślubie pojawi się tłumacz, który będzie tłumaczył przysięgę np. po każdym akapicie, albo Państwo Młodzi będą sobie przysięgali w języku tej części gości której język przeważa, a pozostali dostaną wydrukowane przysięgi. Oczywiście jeśli pojawią się jakiekolwiek inne sugestie, to na etapie opracowywania scenariusza ceremonii wszystko będzie dopracowane według wyobrażeń Młodej Pary.
Indywidualne teksty przysięgi to wisienka na torcie podczas ślubów humanistycznych i ogromny atut. Warto poświecić trochę czasu, żeby je dopracować tak aby były przepięknym wspomnieniem.