Współpraca z florystką ślubną. Jak wygląda nasza praca? /Lovegarden/

dekoracje ślubne florystyka

Poprosiłam zaprzyjaźnioną florystkę – Anię z Lovegarden /KLIK/, żeby opowiedziała jak wygląda praca z Parą Młodą przed ślubem. Przy okazji, mimochodem  padło tam mnóstwo argumentów, dlaczego lepiej wynająć specjalistę niż samemu robić dekoracje i stresować się w dniu ślubu, czy uda się zrealizować swoją wizję kwiatowych dekoracji. Zapraszam do czytania.

dekoracje weselne florystyka

Praca florysty to nie tylko tworzenie dekoracji kwiatowych

Ta część to jeden z ostatnich elementów w całym procesie współpracy z pracownią florystyczną, która zajmuje się dekoracjami ślubnymi. Wszystko zaczyna się od maila/rozmowy telefonicznej, podczas której w pierwszej kolejności pytamy klientów o termin ślubu i miejsce organizacji wesela. Choć wydaje się, że pół roku to mnóstwo czasu na zorganizowanie wszystkich usługodawców, może się zdarzyć, że termin u florysty będzie zajęty już na półtora roku wcześniej.  Jeżeli termin mamy wolny, to pytamy wstępnie o potrzeby i upodobania klienta, a potem umawiamy się na spotkanie.

dekoracje weselne florystyka

Spotkanie z florystką

Spotkanie na żywo jest, przynajmniej dla nas, bardzo ważnym etapem przygotowywania się do realizacji zamówienia. Niepodważalną zaletą spotkań bezpośrednich jest znacznie skuteczniejsza komunikacja, co korzystnie wpływa na rozpoznanie oczekiwań klient i efekt końcowy. W trakcie spotkania wspólnie oglądamy zdjęcia (z naszych dotychczasowych realizacji, zdjęcia, które przygotował klient). Pokazujemy, co klienci mogą u nas wypożyczyć do dekoracji. Poza dekoracjami kwiatowymi prowadzimy również wypożyczalnię dekoracji. Ścianki, świeczniki, stojaki na kwiaty – wszystkie elementy, które urozmaicą dekoracje. Po takim spotkaniu w ciągu kilku dni klienci dostają dokładną wycenę z propozycjami kwiatów, dodatków i możliwościami udekorowania konkretnej sali weselnej. Po zaakceptowaniu propozycji i kosztorysu podpisujemy umowę z klientem.

Obserwuj nas na Instagramie /KLIK/ oraz na Facebooku /KLIK/

Po spotkaniu przygotowujemy ofertę, która jest „szyta na miarę” każdego klienta. Nie mamy gotowych całych aranżacji sal weselnych. Kolory, kwiaty, styl, upodobania par młodych, wszystko to jest na tyle zróżnicowane, że do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Szukamy inspiracji, które później wysyłamy razem z kosztorysem uwzględniając również materiał przygotowany przez klientów. Czasami kontaktujemy się z menagerami obiektów weselnych aby uzyskać informacje dotyczące rozmiarów sali, możliwości montowania rożnych elementów dekoracyjnych. Na tym etapie również liczymy koszty materiałów, naszej pracy i w związku z tym szacujemy ile materiałów musimy zakupić oraz ile czasu poświęcić na dane zlecenie.

dekoracje weselne florystyka

Kiedy kupujemy kwiaty weselne?

W tygodniu, w którym odbywa się uroczystość kontaktujemy się z menagerem sali czy kościelnym, aby ustalić o której godzinie możemy rozpocząć dekorowanie i o której godzinie następnego dnia (w przypadku sali weselnej) mamy wszystko posprzątać. Kupujemy kwiaty i zieleń i w końcu dochodzimy do tej najprzyjemniejszej część – tworzymy dekoracje. Czasami trwa to kilka godzin, czasami dwa dni. Zawsze przynajmniej część dekoracji przygotowujemy w naszej pracowni, na miejscu tworzymy tylko te elementy, których nie da się przygotować wcześniej z powodu np. trudności z transportem. Zdarzają się śluby, na których elementów dekoracji jest na tyle dużo, że zaczynamy montaż dzień przed ślubem, zazwyczaj jednak rozpoczynamy prace na sali weselnej rano w dniu ślubu. Bukiety, butonierki dostarczamy do Par Młodych lub razem z wszystkimi dekoracjami w miejsce wesela w przypadku ślubów cywilnych i humanistycznych.

dekoracje weselne florystyka

Praca florysty ślubnego to przede wszystkim planowanie, organizacja, praktyczna wiedza dotycząca kwiatów i możliwości montażowych (dlatego mamy w zespole inżyniera). Nawet najpiękniejsza dekoracja ślubu plenerowego nie zrobi na nikim wrażenia jeżeli użyjemy nietrwałych kwiatów, a podczas ceremonii będzie 30 stopniowy upał. Dekoracji pod sufitem nie powiesimy w każdym miejscu jeżeli nie będziemy mieli do czego tych dekoracji zamontować. Wszystko musimy tak zgrać czasowo aby zdążyć przed rozpoczęciem ślubu. To nie są sytuacje, w których coś można powtórzyć albo zrobić innego dnia. Wszystko musi być idealne właśnie w tym jednym dniu.

 

Lovegarden /KLIK/ to pracownia florystyczna działająca na terenie Mazowsza (dla ciekawych projektów pojedziemy też w znacznie dalsze rejony Polski). Tworzymy kompleksowe dekoracje ślubów i wesel od bukietów do ścianek weselnych i aranżacji stref chillout. W swojej pracy dążymy do tego, aby całość była spójna – wszystkie elementy dekoracji powinny pasować do siebie a wszystko powinno pasować do wnętrza i otoczenia. Parom Młodym zawsze proponujemy rośliny sezonowe aby jak najbardziej zróżnicować kompozycje i wykorzystać to, co aktualnie daje nam natura.

 

Zdjęcia od góry robili: Feel 8 Studio, Przyjemne Kadry, Światłołap, Kamil Sadurski x2