Jak wybrać najlepszego fotografa na swój ślub /Studio Pumpkin/

fotograf ślub humanistyczny

Będąc na wielu ślubnych grupach stale znajduję ogłoszenia o poszukiwaniach fotografa na wesele. Pod takim postem zdarza się, że zamieszczone jest ponad sto linków, z których przyszła Młoda Para miałaby wybrać tę osobę, która spełni ich oczekiwania względem zdjęć. A że z założenia ślub ma się raz w życiu, to dobrze byłoby mieć z niego piękną pamiątkę. Poprosiłam Justynę ze Studio Pumpkin  /KLIK/ żeby udzieliła narzeczonym kilku rad jak wybrać idealnego fotografa na ślub.

Fotografia jako dziedzina sztuki jest niewątpliwie tworem subiektywnym. Każdy człowiek patrzy na świat inaczej – z innej perspektywy, przez pryzmat innych wydarzeń, innych okoliczności czy emocji, które nas ukształtowały. Jest to piękna różnorodność, która czyni nas wyjątkowymi.

fotograf ślub humanistyczny

Dokładnie tak samo jest z fotografią ślubną – mając do dyspozycji pięcioro fotografów podczas tego samego ślubu, każdy z nich przedstawi go inaczej i to Wy wybieracie, z którego fotografa patrzeniem Wasze rezonuje najbardziej. To według mnie kwestia najistotniejsza, można jednak zebrać kilka uniwersalnych wskazówek jak owego fotografa wybrać.

fotograf ślub humanistyczny

Za wybór fotografa trzeba zabrać się odpowiednio wcześnie. W pierwszej kolejności określić jaka stylistyka Was interesuje oraz jaki macie szacunkowy budżet. Tutaj panuje zasada – im wcześniej rozpoczniemy poszukiwania tym większy wybór fotografów z wolnym terminem będziemy mieli. Najlepiej jest zacząć reaserch tuż po ustaleniu daty ślubu.

fotograf ślub humanistyczny

Po wstępnym wybraniu fotografów należy dokładnie obejrzeć ich prace. Tutaj należy pamiętać, że fotografie pokazywane w social mediach lub na stronie internetowej to wyselekcjonowane, często najlepsze zdjęcia. Nie bójcie się pytać o możliwość obejrzenia pełnego reportażu – tylko wtedy będziecie mieć pewność, że podjęliście dobrą decyzję. Zwróćcie również uwagę czy fotograf ma w ofercie usługi dodatkowe. Często wybór np. pakietu fotografia + film bardziej się opłaca, a mamy pewność, że ekipa z jednej firmy potrafi ze sobą współpracować, aby osiągnąć możliwie najlepszy efekt.

fotograf ślub humanistyczny

Kolejnym krokiem powinno być spotkanie – na żywo bądź online. Trzeba się poznać, porozmawiać, sprawdzić jaka atmosfera między wami panuje. Ten punkt jest niezwykle istotny, ponieważ to właśnie fotograf spędzi z wami cały dzień i musicie się przy nim czuć swobodnie.

fotograf ślub humanistyczny

Jeśli już sprawdziliście poprzednie rzeczy to czas na kwestie techniczne – oferta, godziny pracy, dojazdy, sposób odbioru materiału, płatności, albumy itd. Wszystkie te rzeczy trzeba ustalić. Pamiętajcie jednak, że oferta jest zbiorem najczęściej wybieranych opcji, jednak jeśli macie inne potrzeby warto je przedyskutować. Bardzo możliwe, że da się dostosować ofertę do waszych potrzeb.

fotograf ślub humanistyczny

Na koniec finalizacja, czyli podjęcie decyzji i podpisanie umowy. Pamiętajcie aby ją dokładnie przeczytać. Powinna być dla was w pełni zrozumiała i zawierać wszystkie ustalone szczegóły.

fotograf ślub humanistyczny

Jak widzicie czynników wpływających na podjęcie odpowiedniej decyzji jest naprawdę dużo, ale dzięki tym uniwersalnym wskazówkom na pewno będzie Wam łatwiej. Pytajcie, sprawdzajcie, oglądajcie i ufajcie intuicji.

Oczywiście wszystkie te piękne zdjęcia zostały zrobione przez Justynę /KLIK/ – jeśli szukacie fotografa na ślub to serdecznie polecam razem w teamie z Bartkiem, który zrobi Wam piękny film.

Scenografię przygotowały Scenerie w tle.