Pierwszy taniec na ślubie w plenerze? To możliwe!

pierwszy taniec na ślub w plenerze

Pierwszy taniec wpisał się w polskie tradycje wesele, równie mocno jak przywitanie Państwa Młodych chlebem i solą. Tańczą go praktycznie wszyscy, zarówno zawodowi tancerze, jak i ci, którzy nigdy nie tańczyli ani nie występowali przed publicznością.

Co zrobić gdy planujemy organizację wesela plenerowego? Uważam, że i w tym przypadku nie należy rezygnować z pierwszego tańca! Pary młode często zastanawiają sie jak się do niego dobrze przygotować, na co zwrócić uwagę oraz czym rożni się pierwszy taniec na tradycyjnym weselu od tego tańczonego w plenerze.

Jestem zawodowym choreografem oraz wieloletnim instruktorem pierwszego tańca i bazując na własnym doświadczeniu postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pierwszego tańca w plenerze.

Pierwszy taniec na ślubie w plenerze

Według mnie niezależnie od waszego poziomu tanecznego dobrze jest przygotować pierwszy taniec, ponieważ może to być nie tylko idealną pamiątką i dodatkową atrakcja dla gości, ale także możliwością lepszego poznania siebie nawzajem. Wiele par z którymi pracuję przyznaje, że lekcje pierwszego tańca pozwalają im na poznanie siebie z innej strony, nawet po wielu latach bycia w związku.

Obserwuj nas na Instagramie /KLIK/ oraz na Facebooku /KLIK/

Nauka pierwszego tańca to także ogromna zabawa i przyjemność, a przede wszystkim satysfakcja z osiągniętego rezultatu. Przygotowania trwające nawet kilka miesięcy mogą być miłym wspomnieniem na lata. Warto jest również pomyśleć o gościach, którzy z pewnością ucieszyliby się widząc Was wykonujących ciekawe kroki taneczne czy unoszenia.

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszego tańca w plenerze?

Kilka razy byłam proszona o przygotowanie pierwszego tańca, który byłby wykonywany w plenerze. Jak wiadomo przestrzeń może być różna: namiot, częściowe zadaszenie, a także całkowicie otwarta przestrzeń. W tym takich przypadkach należy zwrócić uwagę na:

Rodzaj podłoża na pierwszy taniec

Rodzaj podłoża (jeśli jest ono inne niż parkiet taneczny: trawa, glazura, drewniane deski, itp.). Jak wiadomo dla tancerzy podłoże jest bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na jakość tańca. Należy wziąć je mocno pod uwagę w tworzeniu choreografii. Jeśli zamierzacie chodzić na kurs, koniecznie powiadomcie o chęci tańca w plenerze swojego instruktora. Dzięki temu dobierze on kroki tak, aby nie były ryzykowne i możliwe do wykonania np. na trawie.

Dobrym pomysłem jest także jak najczęstsze tańczenie na danym rodzaju podłoża, tak aby się do niego przyzwyczaić. Unikniecie wtedy niepotrzebnego stresu i będzie poruszali się naturalnie. Zwróćcie też uwagę na obuwie, w którym będziecie tańczyć- powinno być po prostu wygodne i „współpracujące” z podłożem (ciężko będzie nam tańczyć na trawie, mając na sobie szpilki). Dużo par korzysta także z wynajmu profesjonalnego parkietu tanecznego, co nie tylko ułatwia wykonanie pierwszego tańca, ale sprzyja dobrej zabawie gości do białego rana.

Warunki atmosferyczne

Warunki atmosferyczne utrudniające taniec (porywisty wiatr, deszcz, mocne słońce). Wiatr, który w tańcu może podwiać sukienkę przy wykonywaniu obrotów, może być dość problematyczny. Dlatego podczas prób proponuję przećwiczyć taniec na świeżym powietrzu w sukience podobnej do tej założonej w dniu wesela. Zwróćcie też uwagę na porę dnia, w której będziecie tańczyli oraz czy słońce nie będzie wtedy zbyt intensywne. Dobrze jest wyznaczyć główny kierunek tańca i ustawienie gości, w sposób zarówno ułatwiający oglądanie jak i sam taniec.

Akustyka podczas pierwszego tańca

Rozchodzący się dźwięk utworu muzycznego. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, warto wcześniej sprawdzić czy muzyka będzie dobrze słyszalna oraz czy efekty takie jak sztuczny dym czy światła będą odpowiednio widoczne podczas tańca. Dobrze jest zasięgnąć rady odpowiednich firm, mających doświadczenie w weselach plenerowych. O nagłośnieniu warto porozmawiać z DJ’em lub zespołem, który będzie umilał wasze wesele.

Podsumowując, jeśli chcecie aby pierwszy taniec w plenerze wyglądał dobrze, to polecam:

  • Ćwiczyć wcześniej na odpowiednim lub podobnym podłożu, do tego w dniu wesela,
  • Skorzystać z pomocy profesjonalnego instruktora tańca, który pomoże w stworzeniu odpowiedniej choreografii
  • Umiejętnie korzystać z efektów specjalnych, tak aby współgrały z całością tańca.

Mam na imię Weronika Szczurowska i jeśli marzysz o pierwszym tańcu w plenerze, jestem to dla ciebie /KLIKNIJ/ Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, na kierunku sport (specjalizacja instruktor fitness i trener przygotowania motorycznego) oraz choreografii i teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Na swoim koncie mam liczne nagrody zdobyte z grupą taneczną oraz występy w telewizji, na koncertach i w teledyskach. Od ponad 8 lat prowadzę zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży oraz udzielam lekcji pierwszego tańca. Układam choreografie w technikach tańca współczesnego, tańca jazzowego, nowoczesnego i towarzyskiego.