Ślub humanistyczny dla par jednopłciowych zamieszkałych w Polsce

ślub humanistyczny dla par jednopłciowych lgbt

Nie da się ukryć, że pary jednopłciowe nie mają w Polsce łatwego życia. Ustawodawca nie zagwarantował im żadnych praw, są też pozbawione możliwości oficjalnego założenie rodziny.

Tak naprawdę jedynym legalnym sposobem zaakcentowania swojej miłości wśród najbliższych jest ślub humanistyczny, który wprawdzie w Polsce nie niesie za sobą skutków prawnych, ale w symboliczny sposób pozwala parze w godny sposób powiedzieć sobie „tak”.

Wszystko o ślubie humanistycznym możesz przeczytać TUTAJ

A może ślub LGBT za granicą?

Dla par mieszkających za granicą, gdzie prawo pozwala na śluby par jednopłciowych jest to świetna opcja. Pewnym utrudnieniem jest zdobycie dla zagranicznego urzędu zaświadczenia o tym, że można zawrzeć związek małżeński, ponieważ w polskim wniosku o zaświadczenie należy podać dane osoby z którą zamierzamy się pobrać.  A polska Konstytucja nie dopuszcza przypadku, w którym będzie to osoba tej samy płci co wnioskodawca. Na szczęście większość urzędów oczekuje tylko zaświadczenia, że obie osoby są stanu wolnego, a takie zaświadczenie w Polsce dostaniemy bez problemu.

Obserwuj nas na Instagramie /KLIK/ oraz na Facebooku /KLIK/

Będąc już małżeństwem za granicą, można zrobić wielkie polskie wesele połączone ze ślubem humanistycznym. Albo całkiem kameralne. Co kto lubi.

A może umowa partnerska u notariusza?

Tak naprawdę jedynym prawnym rozwiązaniem, które uporządkuje przywileje par jednopłciowych w Polsce jest umowa partnerska. Warto zatem udać się do notariusza. W takiej umowie można zawrzeć wzajemnie wszystkie prawa i obowiązki jakie nam przyjdą do głowy. Począwszy od odbierania poczty, dostępu do dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia, reprezentowania siebie przed urzędami, po dziedziczenie po sobie (testament wzajemny) czy dostęp do swoich rachunków bankowych. Notariusz po wysłuchaniu oczekiwań pary, z pewnością podpowie co warto jeszcze w niej zawrzeć, tak aby była kompletna i dawała każdej ze stron poczucie bezpieczeństwa. Taka umowa może być bezterminowa, albo zawierać zasady na jakich będzie można ją rozwiązać.

ślub humanistyczny dla par jednopłciowych lgtb

Normalizowanie ślubów par LGBT w Polsce

Osobiście uważam, że każda para LGBT która myśli poważnie o wspólnym życiu powinna chociaż rozważyć ideę ślubów humanistycznych, właśnie po to, aby normalizować w polskim społeczeństwie, że jest to coś całkowicie naturalnego. Im więcej będziemy pokazywać w Internecie relacji z takich uroczystości, tym szybciej przestaną one robić wrażenie na konserwatywnej części Polaków. A może, może w jakimś odstępie czasu, jak zmieni się podejście ludzi, to zmieni się również prawo i pary jednopłciowe będą mogły wziąć ślub tak samo legalnie jak pary hetero.